2016 Emmys

Emmy Awards

Noms 604 | Wins 122

Governors Award


WINNER

American Idol

Outstanding Cinematography for a Reality Program







Exceptional Merit in Documentary Film Making







Outstanding Animated Program






Outstanding Casting for a Comedy Series






Outstanding Casting for a Drama Series






Outstanding Casting for a Limited Series, Movie, or Special






Outstanding Character Voice-Over Performance






Outstanding Children's Program






Outstanding Choreography






Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie



NOMINATED

John Conroy

Luther



Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series





Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program






Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)








Outstanding Comedy Series








Outstanding Commercial


NOMINATED

Gatorade

Smuggler



NOMINATED

Snickers

O Positive


NOMINATED

Honda

RESET


NOMINATED

Google

Hecho en 72

Outstanding Costumes for Variety, Nonfiction, or Reality Programming






Outstanding Directing for a Comedy Series






NOMINATED

Chris Addison

Veep


NOMINATED

David Mandel

Veep


NOMINATED

Dale Stern

Veep

Outstanding Directing for a Drama Series







Outstanding Directing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special



NOMINATED

Noah Hawley

Fargo





Outstanding Directing for a Nonfiction Program






Outstanding Directing for a Variety Series






Outstanding Directing for a Variety Special







Outstanding Documentary or Nonfiction Series






Outstanding Documentary or Nonfiction Special






Outstanding Drama Series








Outstanding Guest Actor in a Comedy Series







NOMINATED

Martin Mull

Veep

Outstanding Guest Actor in a Drama Series







Outstanding Guest Actress in a Comedy Series







Outstanding Guest Actress in a Drama Series







Outstanding Hair Styling for a Limited Series or Movie






Outstanding Hair Styling for a Multi-Camera Series or Special






Outstanding Hair Styling for a Single-Camera Series






Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program







Outstanding Informational Series or Special






Outstanding Interactive Program






Outstanding Lead Actor in a Comedy Series







Outstanding Lead Actor in a Drama Series







Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie



NOMINATED

Idris Elba

Luther





Outstanding Lead Actress in a Comedy Series







Outstanding Lead Actress in a Drama Series







Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie







Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series






Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special






Outstanding Limited Series






Outstanding Main Title Design






Outstanding Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)






Outstanding Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)






Outstanding Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)






Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series






NOMINATED

Ben Bosse, Joe Bella

Mom


Outstanding Music Composition for a Limited Series, Movie, or Special (Original Dramatic Score)


NOMINATED

All The Way


NOMINATED

Descendents


NOMINATED

Fargo


NOMINATED

Jesse Stone



NOMINATED

War & Peace

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)


NOMINATED

Bates Motel


NOMINATED

Chef's Table


NOMINATED

Limitless


NOMINATED

Minority Report


WINNER

Mr. Robot


NOMINATED

Penny Dreadful

Outstanding Music Direction






Outstanding Original Main Title Theme Music







Outstanding Original Music and Lyrics



NOMINATED

Empire


NOMINATED

Galavant



Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program






Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)






Outstanding Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)






Outstanding Short Form Animated Program






Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie


NOMINATED

Skip Macdonald

Fargo





Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie, or Special






Outstanding Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)






Outstanding Sound Editing for a Series






Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie






Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)






Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special






Outstanding Special Visual Effects






Oustanding Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie






Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series







NOMINATED

Tony Hale

Veep


NOMINATED

Matt Walsh

Veep

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series







Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series



NOMINATED

Allison Janney

Mom





NOMINATED

Anna Chlumsky

Veep

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series







Outstanding Technical Direction, Camera Work, Video Control for a Limited Series, Movie, or Special






Outstanding Technical Direction, Camera Work, Video Control for a Series







Outstanding Television Movie






Outstanding Variety Special






Outstanding Writing for a Comedy Series


NOMINATED

Catastrophe

Amazon



NOMINATED

Silicon Valley

HBO


NOMINATED

Silicon Valley

HBO


NOMINATED

Veep

HBO


NOMINATED

Veep

HBO

Outstanding Writing for a Drama Series


NOMINATED

Downton Abbey



NOMINATED

Mr. Robot


NOMINATED

The Americans


NOMINATED

The Good Wife


NOMINATED

UnREAL

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special


NOMINATED

Fargo


NOMINATED

Fargo


NOMINATED

The Night Manager




Outstanding Writing for a Variety Series







Outstanding Writing for a Variety Special


NOMINATED

Amy Schumer



WINNER

Patton Oswalt



Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series






Outstanding Contemporary Costumes for a Series, Limited Series, or Movie






Outstanding Narrator






Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series






Outstanding Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program






Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program






Outstanding Picture Editing for Variety Programming






NOMINATED

Bill Yukich

Lemonade

Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half Hour or Less)






Outstanding Production Design for Variety, Nonfiction, Event, or Award Special






Outstanding Production Design for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Programming






Outstanding Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie, or Special






Outstanding Reality-Competition Program







Outstanding Short Form Comedy or Drama Series






Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series






Outstanding Short Form Variety Series






Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series





NOMINATED

Shawn Paper

Veep


Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series






NOMINATED

Leo Trombetta

Narcos

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation






Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)







Outstanding Special Class Program






Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role






Outstanding Structured Reality Program







Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program






Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series, or Movie





NOMINATED

Jeff Wolfe

Rush Hour


Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie


NOMINATED

Jesse Plemons

Fargo






Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie






NOMINATED

Jean Smart

Fargo


Outstanding Unstructured Reality Program







Outstanding Variety Sketch Series







Outstanding Variety Talk Series







Outstanding Writing for a Nonfiction Program






Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - User Experience and Visual Design (Juried)


Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - Social TV Experience (Juried)


Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - Original Interactive Program (Juried)


Outstanding Creative Achievement in Interactive Media - Multiplatform Storytelling (Juried)